Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie
w 2009 roku zrealizował projekt pod nazwą
"Wieczór sobótkowy"
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet VII - Promocja integracji społecznej,
Działanie 7.3 - Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji
W sobotę, 25 lipca 2009 r. w Wincentynowie (gmina Sławno) w skansenie „Niebowo” odbył się wieczór sobótkowy organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańców wsi Wincentynów przy wsparciu Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.Imprezę rozpoczął miejscowy zespół KGW z Wincentynowa oraz grupa dzieci i młodzieży również z Wincentynowa , którzy gorąco powitali przybyłych na imprezę gości.Następnie przystąpiono do realizacji programu uroczystości , który obejmował min. przeprowadzenie konkursów „ Na najładniejszy wianek „ oraz „ Konkurs tańca ludowego”.
Siedemnaście kół przystąpiło do konkursu o najładniejszy wianek sobótkowy. Najładniejszym okazał się wianek uwity przez KGW z Kamienia.Przeprowadzono „Konkurs tańca ludowego” – oberka i polki.Do rywalizacji w oberku zgłosiło się osiem par. Wszystkie tańczyły w rytm jednego tańca odtwarzanego z płyty, komisja oceniła wrażenie artystyczne i styl w jakim tancerze prezentowali ten popularny taniec.
Zdaniem komisji najlepiej oberka zatańczyła para reprezentująca KGW w Wincentynowie: Grażyna Zięba i Marian Pazurek, drugie miejsce przyznano parze z KGW w Sławnie: Grażynie Kawińskiej i Markowi Filipczakowi, trzecie parze z KGW w Kamieniu: Marii Śmiechowskiej i Franciszkowi Cieślikowi. Zwycięskie pary zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami, a wszyscy startujący otrzymali nagrody rzeczowe.
Mniejszym zainteresowaniem tancerzy cieszyła się polka. Do zmagań o miano najlepszych przystąpiły tylko cztery pary. Komisja najwyżej oceniła wykonanie polki przez parę z KGW w Kamieniu: Bożenę Zdulską i Krzysztofa Wiktorowicza, drugie miejsce przyznano parze z KGW w Gawronach: Renacie Gwieździe i Robertowi Melce, trzecie miejsce przyznano parze z KGW w Antoniówce: Marii Składowskiej i Krzysztofowi Frączowi. Również w tej kategorii najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.Komisja konkursowa pracowała w składzie: Jan Łuczkowski – etnograf, Edyta Cieślik- Moczek właścicielka skansenu „Niebowo”, Stefan Mazur, Marian Krzysztofik, Małgorzata Rafalska.
Po emocjach na scenie przyszedł czas na emocje sportowe. Tu też rozegrano dwie konkurencje: bieg w workach pań parami i przeciąganie liny – konkurencję drużynową, w której brali udział druhowie OSP z terenu gminy Sławno.
Obie konkurencje poprowadził wójt Tadeusz Wojciechowski i nie wyniki sportowe były w tej rywalizacji najważniejsze, lecz udział i zabawa. W biegu w workach trasę najszybciej pokonały panie, tworzące jeden zespół, z dwóch KGW w Prymusowej Woli i Wincentynowie. Drugie miejsce po zaciętej rywalizacji wywalczyły panie z KGW w Sławnie a trzecie KGW w Ostrożnej.
Do przeciągania liny zgłosiło się pięć zespołów, które rywalizowały każdy z każdym. Najsilniejszymi okazali się panowie z Kunic, którzy pokonali wszystkich rywali. Drugie miejsce zajęła drużyna z Kamienia , trzecie ekipa ze Sławna, czwarte Wincentynów, piąte Zachorzów. Zmagania sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół ludowy „ Kozenianka „ z Kozenina oraz gawędziarki : Zofia Podpora z Kozenina oraz Czesława Wiaderna z Olszowca.
Najciekawszą częścią programu było przedstawienie obrzędu „Nocy sobótkowej”. Różnobarwny korowód, na czele którego szły panny z uwitymi wiankami, za nimi kapela, następnie zaproszeni goście oraz wszyscy pozostali uczestnicy przeszli nad rzekę gdzie nastąpiło puszczanie wianków.
Następnie w barwnym korowodem przeszli do ognisk, gdzie nastąpiły tańce i zabawy, które odbywały się wokół ognia.
Kolejnym punktem programu była zabawa ludowa, w trakcie której odbywała się degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Przez cały czas imprezy uczestnicy mogli zwiedzić i oglądać zbiory zgromadzone w skansenie „Niebowo”, mogli wpisać się również do księgi pamiątkowej. Byli i tacy, którzy zwiedzili skansen z latarkami. Zabawa trwała do godz. 24.00.
Jeszcze raz okazało się, iż imprezy plenarne cieszą się ogromną popularnością i służą integracji. W Wincentynowie można było spotkać mieszkańców Opoczna, Tomaszowa i okolicznych gmin. Była nawet jedna rodzina z Niemiec, której bardzo spodobała się impreza. Wincentynów odwiedziła reprezentacja pań Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wolbórz, z Opoczna i z gminy Drzewica.