Dzisiaj jest:  02 Kwietnia 2023   Imieniny: Franciszka, Malwiny
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5132205
gości
 
  
"Wieczór sobótkowy" - 7.3
logo
Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie
w 2009 roku zrealizował projekt pod nazwą

"Wieczór sobótkowy"

 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
  Priorytet VII - Promocja integracji społecznej,
Działanie 7.3 - Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji


W sobotę, 25 lipca 2009 r. w Wincentynowie (gmina Sławno) w skansenie  „Niebowo” odbył się wieczór sobótkowy organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańców wsi Wincentynów przy wsparciu Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  PO KL  Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na  rzecz aktywnej integracji.Imprezę rozpoczął miejscowy zespół KGW z Wincentynowa oraz  grupa dzieci i młodzieży  również z Wincentynowa , którzy  gorąco powitali przybyłych na imprezę gości.Następnie  przystąpiono do realizacji programu uroczystości , który obejmował min. przeprowadzenie konkursów „ Na  najładniejszy wianek „ oraz „ Konkurs tańca ludowego”.

sobótki 2009

Siedemnaście kół przystąpiło do konkursu o najładniejszy wianek sobótkowy. Najładniejszym okazał się  wianek uwity przez KGW z Kamienia.Przeprowadzono „Konkurs  tańca ludowego” – oberka  i polki.Do rywalizacji w oberku zgłosiło się osiem par. Wszystkie tańczyły w rytm jednego tańca odtwarzanego z płyty, komisja oceniła wrażenie artystyczne i styl w jakim tancerze prezentowali ten popularny taniec.  
Zdaniem komisji najlepiej oberka zatańczyła para reprezentująca KGW w Wincentynowie: Grażyna Zięba i Marian Pazurek, drugie miejsce przyznano parze z KGW w Sławnie: Grażynie Kawińskiej i Markowi Filipczakowi, trzecie parze z KGW w Kamieniu: Marii Śmiechowskiej i Franciszkowi Cieślikowi. Zwycięskie pary zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami, a  wszyscy startujący otrzymali nagrody rzeczowe.

sobótki 2009

Mniejszym zainteresowaniem tancerzy cieszyła się polka. Do zmagań o miano najlepszych przystąpiły tylko cztery pary. Komisja najwyżej oceniła wykonanie polki przez parę z KGW w Kamieniu: Bożenę Zdulską i Krzysztofa Wiktorowicza, drugie miejsce przyznano parze z KGW w Gawronach: Renacie Gwieździe i Robertowi Melce, trzecie miejsce przyznano parze z KGW w Antoniówce: Marii Składowskiej i Krzysztofowi Frączowi. Również w tej kategorii najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy  otrzymali nagrody rzeczowe.Komisja konkursowa pracowała w składzie: Jan Łuczkowski – etnograf, Edyta Cieślik- Moczek właścicielka skansenu „Niebowo”, Stefan Mazur, Marian Krzysztofik, Małgorzata Rafalska.

Po emocjach na scenie przyszedł czas na emocje sportowe. Tu też rozegrano dwie konkurencje: bieg w workach pań parami i przeciąganie liny – konkurencję drużynową,  w której  brali udział druhowie   OSP z terenu gminy Sławno.
Obie konkurencje poprowadził wójt Tadeusz Wojciechowski i nie wyniki sportowe były w tej rywalizacji najważniejsze, lecz udział i zabawa. W biegu w workach trasę najszybciej pokonały panie, tworzące jeden zespół, z dwóch KGW w Prymusowej Woli i Wincentynowie. Drugie miejsce po zaciętej rywalizacji wywalczyły panie z KGW w Sławnie a trzecie KGW w Ostrożnej.
Do przeciągania liny zgłosiło się pięć zespołów, które rywalizowały każdy z każdym. Najsilniejszymi okazali się panowie z Kunic, którzy pokonali wszystkich rywali. Drugie miejsce zajęła drużyna z Kamienia , trzecie ekipa ze Sławna, czwarte Wincentynów, piąte Zachorzów. Zmagania sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił   zespół ludowy „ Kozenianka „ z Kozenina oraz  gawędziarki : Zofia Podpora  z Kozenina oraz Czesława Wiaderna z Olszowca.

sobótki 2009

Najciekawszą częścią programu było przedstawienie obrzędu „Nocy sobótkowej”. Różnobarwny korowód, na czele którego szły panny z uwitymi wiankami, za nimi  kapela, następnie zaproszeni goście oraz wszyscy pozostali uczestnicy przeszli nad rzekę gdzie nastąpiło puszczanie wianków.

sobótki 2009

Następnie  w barwnym korowodem przeszli do ognisk, gdzie nastąpiły tańce i zabawy, które odbywały się wokół ognia.

sobótki 2009

Kolejnym punktem programu była zabawa ludowa,  w trakcie  której odbywała się degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Przez cały czas imprezy uczestnicy mogli zwiedzić i oglądać zbiory zgromadzone w skansenie „Niebowo”, mogli wpisać się również do księgi pamiątkowej. Byli i tacy, którzy zwiedzili skansen z latarkami. Zabawa trwała do godz. 24.00.

Jeszcze raz okazało się, iż imprezy plenarne cieszą się ogromną popularnością i służą integracji. W Wincentynowie można było spotkać mieszkańców Opoczna, Tomaszowa i okolicznych gmin. Była nawet jedna rodzina z Niemiec, której bardzo spodobała się impreza. Wincentynów odwiedziła reprezentacja pań Kół Gospodyń  Wiejskich z  gminy Wolbórz,  z  Opoczna i z  gminy   Drzewica.

hasło
 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia