Dzisiaj jest:  27 Marca 2023   Imieniny: Ernesta, Jana
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5129740
gości
 
  
Parafia p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Sławnie

W  1521 r.  w Sławnie stał kościół drewniany pod wezwaniem św. Gieroncego Biskupa Męczennika
i Wniebowzięcia N.M.P. Dziedzic Sławna i Wygnanowa  Bernard był jego  Kollatorem a także księdzem  i proboszczem, trzymał przy kościele dwóch wikariuszy i ministranta. Do parafii należało 18 wiosek: Sławno, Wygananów, Janów, Radonia, Mniszków, Grabowa, Hostraszna, Siedlicze, Premusowa – Wola, Zachorzów, Janków, Popławy , Kozynin, Howadów, Zajączków, Olszowiec, Stok, Grodzyń, Grozowice i Sepne z których to wiosek pobierał pleban dziesięcine. Prócz wymienionych  dziesięcinę dawała parafialna wieś Brudzewice, Studzianna, Kunice płacą kolendę i świętopietrze.  Kościół składał się z prezbiterium nawy, zakrystii i dwóch przysionków, większego od zachodu i mniejszego od północy. Dach zdobiła sygnaórka. W kościelnej nawie była podłoga a w prezbiterium posadzka i 10 okien. Zakrystia znajdowała się po lewej stronie prezbiterium zaś dzwonnica od południa. Kościół posiadał srebrną, wyzłacaną monstrancję, puszkę, trzy kielichy trybularz, krzyż i relikwię św. Urbana i im. Srebra. W 1829 r.  Kościół pod wezwaniem św. Gieroncego  B.M. i Wniebowzięcia  N.M.P. z był wybudowany z drzewa rzniętego  z prezbiterium i zakrystią  z lewej strony wielkiego ołtarza, długi bok 53, szer. 20, wys. 10 gontami pobity z kopułą na dachu. Przy wielkich drzwiach od zachodu znajdowała się kruchta,  druga mniejsza była od północy,  10 okien , pięć ołtarzy: wielki na wschód słońca, drewniany z obrazem Matki Boskiej  trzymającej Pana Jezusa, na zasuwie obraz św. Karola Boromeusza w czerwonym ubiorze kardynalskim. Drugi ołtarzem była galeryjka. Nieco dalej przy ścianie kościoła stał ołtarz ze statuą św. Gieroniego  B.M. patrona  kościoła, na zasuwie św. Mikołaja B.M. patrona Kościoła, na zasuwie św. Jan Nepomucego. Piąty ołtarz stał przy ścianie: miał obraz św. Mikołaja B.M. Chór opierał się na czterech kolumnach. Juwentarz wymienia ornaty: cielisty z gredytoru barokowy, biały, perłowy atłasowy, biały manczestrowy w kostkę ze słupem morderowym manczestrowym, ponsowy alginowy, kopy: pekinowa w paski przy tej boki kompanka z gredytoru orzechowego, niebieska kitajkowa i im. Obraz św. Gieroncego miał swój aparat, więc: rokietą siatkową, inną platyniową niebieską wstążką obszytą i tiulową haftowaną, kapy i stuły – nawet infuły srebrem i złotem przerabiane. Obecnie parafia liczy ok. 3 tyś. Wiernych zamieszkujących w następujących wioskach: Antoninów, Brzezinki, Grążowice, Grudzeń Las, Grudzeń Kol., Kamilówka, Kozenin, Ludwinów, Olszowiec, Ostrożna, Popławy, Prymusowa Wola, Sepno-Radonia, Sławno, Sławno Kol.
i Wygnanów. Odpusty w parafii są 9 maja - patrona parafii Gieroncjusza, 15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 17 września uroczystośc św. Stanisława Kostki

Obecnie proboszczem parafii  jest ks. kan. Adam Stępień,  natomiast wikariuszem ks. Łukasz  Gospodarczyk.


Msze Święte:

Niedziela i Święta: 8:30, 10:00, 12:00, 16.00,
Dni powszednie:    6:30, 7:00,

Kontakt:

Plac Kościelny 8
26-332 Sławno k. Opoczna
gmina: Sławno
powiat: opoczyński
województwo: łódzkie
tel.+48 (44) 757 16 16

Wnętrze kościoła


kościół   kościół

   kościół w Sławnie 

kościół nocą

kościół w Słąwnie

kościół w Sławnie 


Podczas „Dożynek Gminnych” w 2010 r. przy parafii  W.N.M.P w Sławnie dokonano  poświęcenia pomnika upamiętniającego życie i pontyfikat  Sługi Bożego Jana Pawła II. Pomnik został usytuowany przy bramie wejściowej  na plac kościelny w Sławnie. Postać papieża występuje w geście pozdrowienia, który unosi prawą rękę i wszystkim błogosławi a w lewej trzyma pastorał. Uroczystego aktu poświęcenia pomnika, na którym widnieje napis Jan Paweł II Papież  - Świadek Wiary, Nadziei i Miłości  dokonali, Dziekan Dekanatu Żarnowskiego –   ks. prałat Adam Myszkowski oraz ks. kan. Adam Stępień proboszcz parafii Sławno.

Fundatorami pomnika są:
  • Wójt Gminy  Sławno  – Tadeusz Wojciechowski,
  • Wicemarszałek Województwa Łódzkiego – Artur Bagieński,
  • Dziekan Dekanatu Żarnowskiego –   ks. prałat Adam Myszkowski·
  • Ks. kanonik Adam Stępień – proboszcz parafii p.w. WNMP w Sławnie
  • Prezes Kopalni Piasku Kwarcowego „Grudzeń Las” – Stanisław Śmiechowicz,  
pomnik Papieża Jana Pawła II

kościół w Sławnie

kościół w Sławnie 

kościół w Sławnie


 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia