Dzisiaj jest:  27 Marca 2023   Imieniny: Ernesta, Jana
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5129702
gości
 
  
Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu
Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu

Rys historyczny:     

       Początki parafii to kaplica tymczasowa drewniano – murowana p.w. św. Jana Chrzciciela, która została zbudowana w 1979 roku dzięki  staraniom księdza Jana Matejka. Poświęcił ją 14 września 1980 roku Biskup Edward Materski. Służyła  jako duszpasterski  punkt dojazdowy parafii Kunice.      
    Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, według projektu architekta Zdzisława Wieka z Kielc, zbudowany został w latach 1989-1993 staraniem księdza Stanisława Ciejki, a poświęcony 14 sierpnia 1994 roku. przez biskupa Edwarda Materskiego. Tenże biskup erygował parafię 9 listopada 1994 roku. Kościół jest wybudowany z czerwonej cegły i kamienia.
     Obecnie parafia liczy 862 wiernych zamieszkujących w następujących miejscowościach: Kamień, Bratków, Tomaszówek, i Wincentynów.
    Uroczystość odpustową parafianie przeżywają 6 sierpnia na Przemienienie Pańskie.
 
Od września 2008 roku funkcję proboszcza parafii pełni ks. Andrzej Wróblewski.

Msze Święte:
Niedziela i święta:      9.00; 11.30; 17.00 ( zima – 16.00)
Dni powszednie:       poniedziałek, środa, piątek – 8.00                                   
                                 wtorek, czwartek, sobota -17.00 (zima – 16.00)

Kontakt:
Kamień 61 a
26-332 Sławno k Opoczna
Powiat: opoczyński
Województwo: łódzkie
Tel. + 48 (44) 757 33 68kosciół w Kamieniu

kościół w Kamieniu

kosciół w Kamieniu

kościół Kamień

kościół w Kamieniu

kościół w Kamieniu

kościół w Kamieniu

kościół w Kamieniu

figurka przy kościele w Kamieniu

figurka przy kościele w Kamieniu


=============================================================

MISJE W PARAFII PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W KAMIENIU

W dniach od 2 do 9 listopada 2014 roku parafia Przemienienia Pańskiego w Kamieniu przeżywała misje parafialne, które przygotowały wspólnotę na Jubileusz 20-lecia erygowania parafii. Parafię powołał ks. biskup Edward Materski 9 listopada 1994 roku. Misje poprowadził Ojciec Tomasz Michalski Karmelita Bosy z Krakowa. Myślą przewodnią były słowa św. Faustyny Kowalskiej „Jezu ufam Tobie”. Był to czas szczególnego zamyślenia, zatrzymania, by na nowo odkryć głos wzywający do świadczenia wiary i dawania świadectwa chrześcijańskiego. Parafianie przez cały tydzień uczestniczyli w modlitwach i naukach misyjnych. Pamiętano również o zmarłych, których pamięć uczczono modlitwą na cmentarzu. Szczególnym przeżyciem dla wielu małżonków było odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Jubileusz parafii stał się okazją, do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za 20 lat istnienia wspólnoty. Dziękczynną  Mszę świętą w  niedziele 9 listopada o godzinie 11.30  sprawowali obecny proboszcz ks. Andrzej Wróblewski, ks. kan. Kazimierz Chojnacki, ks. Władysław Kozera oraz pierwsi proboszczowie parafii ks. Stanisław Kieczyński i ks. Stanisław Groszek. Do wspólnego dziękczynienia Bogu zostali zaproszeni wszyscy, dzięki którym  został wybudowany kościół, ofiarodawcy, kolejni proboszczowie i ci z którymi parafia współpracuje, przedstawiciele władz gminnych, powiatowych  i wojewódzkich. Uroczystość rozpoczęła się procesyjnym wyniesieniem krzyża misyjnego, który znajdował się w kościele przez cały czas trwania misji. Krzyż niosły wszystkie  stany: dzieci, młodzież, kobiety i mężczyźni. Został on zainstalowany przed kościołem z pomocą  strażaków z OSP w Kamieniu. Będzie przypominał o czasie misyjnych przeżyć i zobowiązań. Na zakończenie Mszy świętej Ojciec Tomasz udzielił wszystkim misyjnego błogosławieństwa. Po modlitwie ksiądz Proboszcz Andrzej Wróblewski przypomniał historię powstania parafii i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania kościoła  wręczając okolicznościowe upominki. Miłym akcentem, były również życzenia dla księdza Stanisława Kieczyńskiego, pierwszego proboszcza parafii, który w tym roku obchodził jubileusz 50-lecia kapłańskiej drogi. Ksiądz Proboszcz, na zakończenie podkreślił, że mimo upływu lat czas troski o duchową i materialną świątynię nie mija. Wciąż musimy starać się, by nasza parafia była miejscem, w którym każdy będzie mógł doświadczyć żywej wiary.

MISJE

MISJE

MISJE

MISJE

MISJE

MISJE

MISJE

MISJE

 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia