Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja pn.
"Organizacja imprez integracyjno - kulturowych"
mająca na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Więcej informacji można uzyskać w:
Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie
ul. Zielona 2
26-332 Sławno
tel. 44 755 18 52,
mail: gok.slawno@wp.pl
3 czerwca br. w Sławnie odbyła się impreza integracyjna pn.” Święto Rodziny” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach operacji pt.”Organizacja imprez integracyjno-kulturowych w gminie Sławno” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4-LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów. Impreza rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Sławnie sprawowaną przez ks. kan. Adama Stępnia. Część artystyczną rozpoczął występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Kuniczanka” działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach, który zaprezentował wiązankę melodii ludowych naszego regionu. Pieśń skomponowaną przez Roberta Rubika „Ave Maria Jasnogórska”, wykonała Karolina Sobczyk z Grążowic, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Zachorzowie. Uczestnikami przeglądu byli także uczniowie z Publicznego Gimnazjum im Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu „Białe Łabędzie” oraz zespoły folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sławno, którzy zaprezentowali pieśni religijne i utwory współczesne tematycznie związane z Matką i Papieżem. Zespoły Folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich do Przeglądu przygotował instruktor muzyczny- Edward Rogowski. W trakcie Przeglądu wszystkim zespołom przygrywała kapela w składzie: Edward Rogowski - akordeon i Roman Wojciechowski – skrzypce oraz Zdzisław Franczak – akordeon i Piotr Rudzki skrzypce.W trakcie uroczystości na wniosek przewodniczącej Gminnej Rady KGW Marianny Śmiechowskiej po raz kolejny zostały wręczone najbardziej zasłużonym matkom "Ordery Serca Matkom Wsi". W tym roku z rąk wójta Tadeusza Wojciechowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Sławno Arkadiusza Knapa odznaczenia otrzymały panie: Jadwiga Musiał z Kamienia, Zofia Turlej iMirosława Jurek z Gawron, Stanisława Melka z Szadkowic, Maria Włodarczyk ze Sławna i Janina Piątkowska z Kozenina. Wszystkie panie zostały uhonorowane za wielkie serce i zaangażowanie jakie wkładają w życie lokalnej społeczności oraz kultywowanie ludowych tradycji naszego regionu. Podczas trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka gdzie do woli mogły się wyhasać w zamku z funkcją suchego basenu i na zjeżdżalni, a trochę starsi próbowali swoich sił na 8 metrowej ściance wspinaczkowej. Po zakończeniu występów, uczestnikom festiwalu wręczono nagrody rzeczowe.






















W sobotę 23 czerwca w miejscowości Wincentynów, gmina Sławno odbyła się impreza integracyjna „Wieczór sobótkowy” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie w ramach operacji pt. „Organizacja imprez integracyjno-kulturowych w gminie Sławno” z udziałem środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.
Spotkanie rozpoczęło się od występów artystycznych w wykonaniu zespołu wokalnego ”Na każdą nutę” , Koła Gospodyń Wiejskich z Antoninowa, oraz zespołu ludowego „Kozenianka” z Kozenina.
Tradycją wieczoru sobótkowego jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, konkurs tańca ludowego oraz obrzęd Nocy świętojańskiej. Osiemnaście Kół Gospodyń Wiejskich przystąpiło do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy.
Komisja w składzie: dr Jan Łuczkowski, Edyta Cieślik-Moczek, Marek Karkocha Główną Nagrodę przyznała dla wianka wykonanego przez członkinie z KGW Kamień. Dodatkowo przyznała trzy wyróżnienia dla wianków z: KGW Sławno, KGW Wincentynów, KGW Gawrony ufundowane przez Wójta Gminy Sławno, Przewodniczącego Rady Gminy, Zastępcę Przewodniczącego Rady Gminy i Sekretarza Gminy Sławno.
W konkursie tańca ludowego zaprezentowało się dwanaście par, osiem w oberku, cztery w polce. Do tańca przygrywała kapela w składzie: Edward Rogowski - akordeon, Roman Wojciechowski - skrzypce, Kazimierz Krotosz - bębenek, a komisja oceniała wrażenie artystyczne i styl w jakim tancerze prezentowali ten popularny taniec. W oberku zwyciężyli Marzena i Jerzy Włodarczykowie reprezentujący KGW z Kozenina, drugie miejsce zajęli Małgorzata i Marek Filipczakowie z KGW Sławno a trzecie Beata Kszczot i Marcin Cieślikiewicz z KGW w Bratkowie.
W polce zwyciężyli Genowefa Bielas i Marian Pazurek z KGW w Wincentynowie, przed Anną i Mirosławem Dorożko z KGW w Kamieniu, Barbarą Ciach i Franciszkiem Cieślikiem reprezentująca KGW w Kamieniu i Gawronach. Zwycięzcom wręczono puchary a wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Wręczenia dokonali : wójt gminy Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Knap, sekretarz gminy Zbigniew Wilk i radni rady gminy Sławno.
Najważniejsza częścią imprezy był obrzęd puszczania wianków zaprezentowany przez KGW „Niebowianki” z Wincentynowa. Po krótkiej części artystycznej przy strumyku panny puściły wianki na wodę. Zgodnie z tradycją do płynących wianków wskoczyli kawalerowie, dziewczęta uciekły z piskiem od chłopców na łąkę, za nimi ze śpiewem godnie poszły panie w strojach ludowych, przygrywała kapela. Jak to podczas sobótki, gdy drzewiej bywało. O tradycji nocy świętojańskiej opowiadał dr Jan Łuczkowski.
Następnie wszystkich uczestników imprezy zaproszono do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez 18 KGW i zabawy ludowej która trwała do późnych godzin nocnych.