Dzisiaj jest:  20 Marca 2023   Imieniny: Joachima, Kiry
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5126452
gości
 
  
MAŁE PROJEKTY - "Organizacja imprez integracyjno -...
logo logo logo


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Operacja pn.


"Organizacja imprez integracyjno - kulturowych"


mająca na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
KONTAKT

Więcej informacji można
uzyskać w:

Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie

ul. Zielona 2
26-332 Sławno
tel. 44 755 18 52,
mail: gok.slawno@wp.pl
3 czerwca br. w Sławnie odbyła się impreza integracyjna pn.” Święto Rodziny” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach operacji pt.”Organizacja imprez integracyjno-kulturowych w gminie Sławno” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4-LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów. Impreza rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Sławnie sprawowaną przez ks. kan. Adama Stępnia. Część artystyczną rozpoczął występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Kuniczanka” działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach, który zaprezentował wiązankę melodii ludowych naszego regionu. Pieśń skomponowaną przez Roberta Rubika „Ave Maria Jasnogórska”, wykonała Karolina Sobczyk z Grążowic, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Zachorzowie. Uczestnikami przeglądu byli także uczniowie z Publicznego Gimnazjum im Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu „Białe Łabędzie” oraz zespoły folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sławno, którzy zaprezentowali pieśni religijne i utwory współczesne tematycznie związane z Matką i Papieżem. Zespoły Folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich do Przeglądu przygotował instruktor muzyczny- Edward Rogowski. W trakcie Przeglądu wszystkim zespołom przygrywała kapela w składzie: Edward Rogowski - akordeon i Roman Wojciechowski – skrzypce oraz Zdzisław Franczak – akordeon i Piotr Rudzki skrzypce.W trakcie uroczystości na wniosek przewodniczącej Gminnej Rady KGW Marianny Śmiechowskiej po raz kolejny zostały wręczone najbardziej zasłużonym matkom "Ordery Serca Matkom Wsi". W tym roku z rąk wójta Tadeusza Wojciechowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Sławno Arkadiusza Knapa odznaczenia otrzymały panie: Jadwiga Musiał z Kamienia, Zofia Turlej iMirosława Jurek z Gawron, Stanisława Melka z Szadkowic, Maria Włodarczyk ze Sławna i Janina Piątkowska z Kozenina. Wszystkie panie zostały uhonorowane za wielkie serce i zaangażowanie jakie wkładają w życie lokalnej społeczności oraz kultywowanie ludowych tradycji naszego regionu. Podczas trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka gdzie do woli mogły się wyhasać w zamku z funkcją suchego basenu i na zjeżdżalni, a trochę starsi próbowali swoich sił na 8 metrowej ściance wspinaczkowej. Po zakończeniu występów, uczestnikom festiwalu wręczono nagrody rzeczowe.

pieśni

pieśni

pieśni

pieśni

pieśni

piesni

piesni

pieśni

piesni

pieśni

pieśni

piesni

piesni

piesni

piesni

piesni

pieśni

piesni

piesni

pieśni

pieśni

piesniW sobotę 23 czerwca w miejscowości Wincentynów, gmina Sławno odbyła się impreza integracyjna „Wieczór sobótkowy” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie w ramach operacji pt. „Organizacja imprez integracyjno-kulturowych w gminie Sławno” z udziałem środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.
Spotkanie rozpoczęło się od występów artystycznych w wykonaniu zespołu wokalnego ”Na każdą nutę” , Koła Gospodyń Wiejskich z Antoninowa, oraz zespołu ludowego „Kozenianka” z Kozenina.

Tradycją wieczoru sobótkowego jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, konkurs tańca ludowego oraz obrzęd Nocy świętojańskiej. Osiemnaście Kół Gospodyń Wiejskich przystąpiło do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy.
Komisja w składzie: dr Jan Łuczkowski, Edyta Cieślik-Moczek, Marek Karkocha Główną Nagrodę przyznała dla wianka wykonanego przez członkinie z KGW Kamień. Dodatkowo przyznała trzy wyróżnienia dla wianków z: KGW Sławno, KGW Wincentynów, KGW Gawrony ufundowane przez Wójta Gminy Sławno, Przewodniczącego Rady Gminy, Zastępcę Przewodniczącego Rady Gminy i Sekretarza Gminy Sławno.


W konkursie tańca ludowego zaprezentowało się dwanaście par, osiem w oberku, cztery w polce. Do tańca przygrywała kapela w składzie: Edward Rogowski - akordeon, Roman Wojciechowski - skrzypce, Kazimierz Krotosz - bębenek, a komisja oceniała wrażenie artystyczne i styl w jakim tancerze prezentowali ten popularny taniec. W oberku zwyciężyli Marzena i Jerzy Włodarczykowie reprezentujący KGW z Kozenina, drugie miejsce zajęli Małgorzata i Marek Filipczakowie z KGW Sławno a trzecie Beata Kszczot i Marcin Cieślikiewicz z KGW w Bratkowie.
W polce zwyciężyli Genowefa Bielas i Marian Pazurek z KGW w Wincentynowie, przed Anną i Mirosławem Dorożko z KGW w Kamieniu, Barbarą Ciach i Franciszkiem Cieślikiem reprezentująca KGW w Kamieniu i Gawronach. Zwycięzcom wręczono puchary a wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Wręczenia dokonali : wójt gminy Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Knap, sekretarz gminy Zbigniew Wilk i radni rady gminy Sławno.


Najważniejsza częścią imprezy był obrzęd puszczania wianków zaprezentowany przez KGW „Niebowianki” z Wincentynowa. Po krótkiej części artystycznej przy strumyku panny puściły wianki na wodę. Zgodnie z tradycją do płynących wianków wskoczyli kawalerowie, dziewczęta uciekły z piskiem od chłopców na łąkę, za nimi ze śpiewem godnie poszły panie w strojach ludowych, przygrywała kapela. Jak to podczas sobótki, gdy drzewiej bywało. O tradycji nocy świętojańskiej opowiadał dr Jan Łuczkowski.

Następnie wszystkich uczestników imprezy zaproszono do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez 18 KGW i zabawy ludowej która trwała do późnych godzin nocnych.


 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia