Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja pn.
"Gminne święto plonów"
mająca na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosła 18 307,21 PLN.
Więcej informacji można uzyskać w:
Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie ul. Zielona 2 26-332 Sławno tel. 44 755 18 52,
mail: gok.slawno@wp.pl
W dniu 9 września 2012 roku w Sławnie odbyło się" Gminne Święto Plonów". Jest to impreza cykliczna, organizowana corocznie w pierwszej połowie września. Tuż przed godziną dwunastą na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zebrał się korowód dożynkowy. Dziękczynna Msza Święta za tegoroczne zbiory i uchronienie od klęsk żywiołowych rozpoczęła się o godz. 12.00 procesją wokół kościoła.
Mszy Świętej przewodniczył ks. prałatAdam Myszkowski – Dziekan Dekanatu Żarnowskiego. Mszę Św. celebrowali również: ks. Jacek Wieczorek – Dyrektor Radia Plus w Radomiu, ks. kan. Adam Stępień - proboszcz parafii Sławno, ks. Ryszard Stylski – proboszcz parafii Kunice, ks. Andrzej Wróblewski – proboszcz parafii Kamień oraz ks. Roman Kuna proboszcz parafii Zachorzów.
W czasie Mszy Świętej dary przed ołtarzem złożyli:
Kielich i puszkę
Antonii Kotusiewicz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP
Grzegorz Krakała – Komendant Gminny ZOSP RP w Sławnie
Winogrono i wino:
Mirosława Smigiel - skarbnik gminy
Jolanta Gwiazda – pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
Chleb i kwiaty:
Beata Chrustowicz – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich
w Kunicach
Wioletta Kosylak – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu
Produkty Wędliniarskie i:
Jolanta i Grzegorz Nowakowscy – właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego z Dąbrowy
Teresa i Andrzej Poddębniakowie – właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego z Kunic
Artur Bagieński – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego ofiarował - komżę
Tadeusz Wojciechowski – Wójt Gminy ofiarował - stułę
Arkadiusz Knap – Przewodniczący Rady Gminy ofiarował - komplet chrzcielny
Po Mszy Św. barwny korowód dożynkowy składający się z: Młodzieżowej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych szkół i OSP z terenu gminy, starostów dożynek, wieńca dożynkowego niesionego przez Stanisława Kszczota z Bratkowa, Jarosława Krawczyka z Kunic, Bożenę Franczak z Kozenina oraz Jadwigę Ciesielską z Unewla, przedstawicieli sołectw z bochnami chleba oraz gospodarzami gminy i gośćmi jadącymi w bryczkach przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury.
Pieśnią pt.„Plon niesiemy plon” część wieńcową rozpoczął zespół folklorystyczny „Słowiki” ze Sławna, natomiast uroczystego otwarcia i powitania gości dokonał wójt gminy – Tadeusz Wojciechowski.
W gronie przybyłych gości znaleźli się i m.in.:
Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki,
Artur Bagieński – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,
płk Wojciech Filkowski – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego,
Maria Kaczorowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
przedstawiciele starostwa powiatowego, instytucji i służb powiatowych oraz zakładów pracy. W dożynkową atmosferę zebranych wprowadził dr Jan Łuczkowski – były dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, a prowadzącą uroczystości dożynkowe p. Marta Nowak -Jędrzejewska. Starościną tegorocznych dożynek została pani Ewa Michalska która wraz z mężem Krzysztofem prowadzi ponad 20- hektarowe gospodarstwo w miejscowości Dąbrowa, nastawione na hodowlę bydła mlecznego.Natomiast starostą pan Jan Grabowski, mieszkaniec Gawron, prowadzący wraz z żoną Joanną gospodarstwo rolne na ok. 20 hektarach również nastawione na produkcję mleka. Gospodarstwo posiada 13 krów dojnych i 15 sztuk młodzieży, w ubiegłym roku odstawili 70 tys. litrów mleka. Starosta dożynek wręczył wójtowi – Tadeuszowi Wojciechowskiemu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, a starościna bukiet kwiatów Przewodniczącemu Rady Gminy – Arkadiuszowi Knapowi. Zgodnie z tradycją wszyscy uczestnicy dożynek zostali obdarowani chlebem który roznosiły panie w strojach ludowych.
Dla przedstawicieli instytucji którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju gminy, wójt przekazał bochny chleba i podziękowania.
W trakcie uroczystości dożynkowych wręczono odznaczenia, aktu wręczenia dokonywali:
Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki,
Artur Bagieński – wicemarszałek województwa łódzkiego,
st. bryg. Stanisław Sagalara – komendant powiatowy PSP w Opocznie.
Postanowieniem Prezydenta Bronisława Komorowskiego na wniosek wojewody "Złotym Krzyżem Zasługi" odznaczony został Zbigniew Wilk , "Srebrnym Krzyżem Zasługi" odznaczeni zostali:
Halina Biskup,
Alina Król,
Danuta Bogusławska,
natomiast " Brązowy Krzyż Zasługi" otrzymali:
Arkadiusz Knap,
Stanisław Melka,
Srebrną odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymałdh Antoni Kotusiewicz, a brązową odznakę dh Krzysztof Kołodziejski.
Odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” odznaczeni zostali:
Paweł Krzysztofik z Zachorzowa,
Przemysław Szymański z Kamienia,
Łukasz Biskup z Wygnanowa
Kolejnym punktem programu dożynkowego było zwiedzanie wiejskich chat, obficie zaopatrzonych w regionalne przysmaki. Stoły w chatach uginały się pod ciężarem różnych gatunków wędlin, ciast, mięs i przygotowanych potraw. Wszystkie stoiska wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez Wójta Gminy na najładniejsze stoisko dożynkowe. Po dokonanej ocenie przez Komisję konkursową pod przewodnictwem sekretarza Gminy Sławno Zbigniewa Wilka, otrzymały z budżetu gminy nagrody pieniężne.Przyszedł czas na „Gwiazdy Wieczoru”, swoją obecnością zaszczycił nas znany wszystkim zespół „DON VASYL” który wprowadził licznie zgromadzoną publiczność w znakomity nastrój.
Na uznanie zasługuje występ Podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Ich otwartość i radość emanowały ze sceny i zachwycały widzów.
Disco – polowe rytmy zaprezentował zespół „BAYER FULL” który zgromadził niezliczone rzesze fanów dla których występ zespołu był zdecydowanie za krótki.
Późnym popołudniem wystąpił kabaret z udziałem aktorów z serialu „Ranczo” w skeczu „Smak mamrota”. To scenka z wieczoru kawalerskiego Staśka – jednego z głównych bohaterów serialu.
Zwieńczeniem występów tego wieczoru była zabawa taneczna którą zapewnił nam zespół „MAXIM”. Liczba przybyłych gości, mieszkańców naszej gminy i gmin ościennych uczestniczących w dożynkach była imponująca. To budujące, że chętnie wracamy do tradycji i kultywujemy ją, a przy tym dobrze się bawimy.