Niebieska Karta jest procedurą interwencji służb wobec problemu przemocy w rodzinie, która składa się z odpowiedniej dokumentacji i sposobu postępowania w przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia występowania przemocy w rodzinie.
Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B”. Formularz ten stanowi pouczenie dla osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, zawierające informacje czym jest przemoc, jakie są jej najczęstsze formy, gdzie szukać pomocy.
Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” zostaje przekazany do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, niezwłocznie w terminie 7 dni od dnia wszczęcia procedury, który następnie przekazuje go członkom zespołu interdyscyplinarnego nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania. Na posiedzeniu członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie dokonują analizy sytuacji rodziny i wypełniają formularz „Niebieska Karta – C”. Z kolei w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie wypełniana jest „Niebieska Karta – D”.
W ramach procedury członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej: