
W niedzielę 24 maja 2009 r. w miejscowości Szadkowice gmina Sławno, powiat opoczyński na placu przy Publicznym Gimnazjum oraz przyległym do niego terenie sportowym odbył się festyn integracyjny p.n. "Majowy festyn rodzinny" realizowany ze środków Programu Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
"Majowy festyn rodzinny" zorganizowany został przez Publiczne Gimnazjum w Szadkowicach w partnerstwie z Parafią p.w. Św. Wawrzyńca w Kunicach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sławnie oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Szadkowicach.
Wielkie przygotowania do Festynu rozpoczęły się już tydzień przed Festynem. Strażacy z miejscowej OSP i MDP sprzątali generalnie plac szkolny, boiska sportowe, przygotowywali miejsca parkingowe oraz zaplecze sanitarne i miejsca na ogniska. Młodzież gimnazjalna przygotowywała kijki do pieczenia kiełbasek. Rodzice młodzieży gimnazjalnej oraz Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Szadkowic i Antoniówki zadbały o poczęstunek dla uczestników "Przeglądu Pieśni Religijnej". Aby wzbogacić program Festynu organizatorzy zaprosili do występu dziecięcy zespół muzyczny "Arka Noego".
Otwarcia Festynu dokonał oraz powitał bardzo licznie zgromadzonych uczestników Wójt Gminy Sławno Pan Tadeusz Wojciechowski oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szadkowicach Pani Eżbieta Białecka.
Na początku wystąpił zespół "Arka Noego" którego występ był bardzo przyjemnym akcentem zwłaszcza, że zbliżał się "Dzień Matki" oraz "Dzień Dziecka".
Następnym punktem Festynu był "Przegląd Pieśni Religijnej", który rozpoczął się występem młodzieży z miejscowego Gimnazjum. Do Przeglądu zgłosiło się 11 zespołów reprezentujących zespoły Kół Gospodyń Wiejskich oraz zespoły folklorystyczne z gminy Sławno. Na uwagę zasługuje integracja członkiń Koła Gospodyń Wiejskich oraz druhów OSP ze Sławna, którzy utworzyli wspólną grupę śpiewaczą oraz integracja środowiska lokalnego z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Podopieczni z ŚDS z Olszowca przepięknie wykonali dwie pieśni religijne w języku łacińskim pt. "Amen jak Maryja" oraz "Gdy klęczę przed Tobą".
W "Przeglądzie Pieśni Religijnej" wystąpiły również zespoły:- "Róża" z Gawron przedstawiając pieśni "Maryjo Matko ma" i "O Panno do Twych świętych stóp"
- Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Grudzeń Las które zaprezentowało pieśni "Radością niebo" i "Tylko Matka"
- "Kamienianka" zaprezentował pieśni "Ucieczko grzesznych" oraz "13-ego maja w Cova di Ira"
- "Kozenianka" zaprezentował pieśni "Królowo Matko" oraz "Słoneczna Pani"
- Koło Gospodyń Wiejskich z Kunic zaprezentowało "O pełen blasków łask oceanie" oraz "Matko idziemy do Ciebie"
- "Olszowianka" w ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory "Witaj Mario" i "Niech żyje Polska"
- Koło Gospodyń Wiejskich z Prymusowej Woli zaprezentowało utwory "Ja wiem w kogo ja wierzę" oraz "Pieśnią wesela witamy"
- "Słowiki" ze prezentując utwory "Maryjo przed Twym obliczem" oraz "Z wieży kościelnej fal"
- "Unewlanie" "Piękna Pani" oraz "Santa Maryja"
- Koło Gospodyń Wiejskich z Wincentynowa zaprezentowało utwory "Matko Boża z Betlejemu" oraz "Matka"
- Koło Gospodyń Wiejskich z Szadkowic. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory "Serce Maryji" oraz "Maryjo bądź pozdrowiona".
Na podsumowanie Przeglądu uczestnicy otrzymali nagrody za udział oraz pamiątkowe dyplomy.
W majówce wzięli udział proboszczowie Parafii z terenu gminy Sławno, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych .
Rodzinną Majówkę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ogniskach przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną z Szadkowic, Kunic i Kamienia, która czuwała również nad bezpieczeństwem p.poż. Na zakończenie dodam tylko, że w "Majowym festynie rodzinnym" w Szadkowicach bawiło się ponad 1000 osób.
Regulamin
Karta zgłoszenia