Dzisiaj jest:  02 Kwietnia 2023   Imieniny: Franciszka, Malwiny
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
5132215
gości
 
  
PPWOW Spotkanie z folklorem i kuchnią staropolską


Spotkanie z folkloremW dniu 20 września 2009r. na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie odbyła się impreza integracyjna „Spotkanie z folklorem i kuchnią staropolską” połączona  z uroczystością „ Dożynki Gminne” realizowana ze środków Programu Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich w ramach Usługi dla dzieci i młodzieży, osób starszych oraz rodzin - aktywizacji lokalnego środowiska oraz podniesienia poziomu integracji społecznej poprzez organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych odbudowujących i podtrzymujących lokalną tradycję oraz wspierających integrację międzypokoleniową, w tym organizowanie warsztatów i kursów, prezentowanie lokalnej twórczości i dorobku kulturowego.

W pierwszym etapie usługi zostały zorganizowane dwa warsztaty twórców ludowych, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie i w Domu Ludowym w Gawronach. Animatorzy sztuki ludowej zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu wycinankarstwa, bibułkarstwa, haftu i koronkarstwa. Jego uczestnicy mogli zdobyć wiedzę o tradycjach kultury ludowej, poznać warsztat twórcy ludowego oraz nauczyć się wykonywać  kwiaty z bibuły, wycinanki   i wiele  innych ozdób.

Drugim etapem usługi było zorganizowanie imprezy integracyjnej "Spotkanie z folklorem i kuchnią staropolską”.
W niedzielę 20 września od wczesnych godzin rannych rozpoczęły się wielkie przygotowania do urządzania stoisk przez  mieszkańców z 23 sołectw z gminy Sławno i stoiska przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Olszowcu.
Stworzona przez mieszkańców dekoracja stoisk oddawała klimat naszej okolicy. Szczególną uwagę zwracały przedmioty z zakresu rękodzieła ludowego – piękne, ręcznie robione serwety, kwiaty oraz inne elementy dekoracyjne, nawiązujące do regionu opoczyńskiego.  Ponadto gospodynie z poszczególnych sołectw przygotowały wiele znakomitych potraw regionalnych, które można było bezpłatnie degustować podczas trwania imprezy. Największym  powodzeniem cieszyły się pierogi, pyzy, kapusta z grochem, różnego rodzaju wędliny i ciasta.

W części artystycznej  „ Spotkanie z folklorem i kuchnią staropolską” wystąpiły zespoły folklorystyczne z gminy Sławno: „Róża z Gawron, „Kamienianka” z Kamienia, „Olszowianka” z Olszowca, „Kozenianka” z Kozenina, Koła Gospodyń Wiejskich z Unewla   i Wincentynowa, gawędziarki ludowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Sławna, zespół akordeonowy uczniów z gminy Sławno, zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu.
Gwiazdą wieczoru był występ zespołu „Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy oraz Kabaret „RAK”. Następnie odbyła się zabawa ludowa z zespołem „Maxim”.

Wydarzenie  to, będące prawdziwą ucztą dla ciała i dla ducha uświetniło przybycie wielu znakomitych gości. Wśród obecnych byli:
- Artur Ostrowski - Poseł na Sejm RP,
- Artur Bagieński -Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,
- Krystyna Ozga -Wicewojewoda Łódzki,
- Natalia Skipietrow -Specjalista ds. Komunikacji Społecznej PPWOW
- Krystyna Fuerst- Konsultant Regionalny Województwa Łódzkiego PPWOW,    
- Władze Powiatowe,
- Władze Samorządowe gmin ościennych,
- Radni Rady Gminy Sławno,
- Księża,
- Dyrektorzy Szkół,
- Prezesi OSP.

W pięknie udekorowanych  stoiskach, przy dźwiękach muzyki  i słonecznej pogodzie  można było miło spędzić niedzielne popołudnie , a tym samym wspaniale się integrować.
Wspólne zaangażowanie w organizację imprezy integracyjnej „Spotkanie z folklorem i kuchnią staropolską”,  zbliżyło mieszkańców w różnym wieku do podejmowania podobnych działań służących aktywizacji lokalnego środowiska oraz podniesieniu poziomu integracji społecznej.
W programie uczestniczyły dzieci i młodzież, którzy chcieli spędzić czas wolny w towarzystwie innych osób, zarówno rówieśników jak i osób starszych.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.  Zintegrowało nie tylko mieszkańców gminy Sławno, ale również mieszkańców powiatu opoczyńskiego, tomaszowskiego i piotrkowskiego.


Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem
Spotkanie z folklorem

 

Powrót  Drukuj   
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia