W sobotę, 22 czerwca w Wincentynowie po raz kolejny odbyło się gminne święto pod nazwą "Wieczór sobótkowy", podczas którego zaprezentowano staropolskie obrzędy puszczania wianków i związanych z tym zwyczajów.
Nad strumykiem obrzęd "nocy świętojańskiej" zaprezentowały zespoły folklorystyczne "Niebowianki" z Wincentynowa, "Róża" z Gawron i dziecięcy zespół wokalno - taneczny "Kuniczanka" z Kunic.
Impreza odbyła się przy wsparciu środków Unijnych w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Spotkanie było okazją do zorganizowania trzech konkursów związanych z obrzędami ludowymi.
Do konkursu " Na najładniejszy wianek" zgłoszono 20 wianków uplecionych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Jury wybrało trzy najładniejsze. Najbardziej spodobał się wianek upleciony przez członkinie z KGW w Kamieniu, drugie miejsce przyznano KGW w Sławnie a trzecie paniom z Gawron. Pozostałe wianki otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Kolejnym punktem był gminny konkurs oberka i polki.
Komisja w składzie:
dr Jan Łuczkowski - przewodniczący komisji,
Edyta Cieślik - Moczek właścicielka Skansenu Niebowo - członek komisji,
Stanisław Zdulski - Rady Rady gminy - członek komisji,
Wanda Zięba - Radny Rady gminy - członek komisji,oceniało uczestników według następujących kryteriów:
sposób rozpoczynania tańca i jego przebieg, wprowadzanie i odprowadzanie tancerki,postawy i sposób wzajemnego trzymania się tancerzy, prawidłowości poszczególnych elementów, tanecznych kroków, przytupów, zwrotów, zmian kierunków tańca, gestów, i układu rąk, zawołań i okrzyków w tańcu, tempa, dynamiki oraz ogólnego charakteru i stylu tańca, tradycyjnych wzorów zachowań w tańcu, ogólne wrażenie artystyczne.Oberka, najlepiej zaprezentowali przedstawiciele z Antoniówki - Maria Składowska i Mieczysław Bartyzel, drugie miejsce zajęli Grażyna Zięba i Henryk Zwoliński z Wincentynowia, a trzecie Renata Gwiazda i Michał Borkowski z Gawron. Polkę najlepiej odtańcowali: Jadwiga Melka i Łukasz Filipczak (KGW w Prymusowej Woli), drugie miejsce przypadło Barbarze Ciach i Franciszkowi Cieślikowi z KGW w Gawronach i Kamieniu a trzecie: Wandzie Dębowskiej i Andrzejowi Szlęzakowi z KGW w Ostrożnnej. Najlepszym wręczono statuetki. Wszystkim biorącym udział w konkursach wręczono nagrody rzeczowe, a do tańca przygrywała kapela ludowa w składzie Edward Rogowski - akordeon, Roman Wojciechowski - skrzypce, Kazimierz Krotosz - bębenek.
W części artystycznej wystąpiły zespoły "Róża" z Gawron i Grażyna Zięba, solistka z KGW w Wincentynowie, Krystyna Melka, gawędziarka z KGW w Prymusowej Woli i kabaret w wykonaniu członkiń z KGW w Ostrożnej.
W czasie trwania występów artystycznych poszczególne koła gospodyń wiejskich częstowały gości swoimi produktami z kuchni staropolskiej.
Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.