Dzisiaj jest:  20 Maja 2022   Imieniny: Bazylego, Bernardyna
     
polski   english   deutsch  
Strona Główna
O gminie
Władze
Dzienniki Urzędowe
Inwestycje gminy
Kalendarz imprez 2014
Kontakt
Linki
Druki do pobrania
Oświata
Kultura
Przedszkola
GOPS
Galeria
Gminna Spółka Wodna
Organizacje pozarządowe
Sport
Parafie
Patronat Wójta Gminy
Rejestry
Video
Zdjęcia lotnicze
Polskie Solnhofen
Komunikaty i Ogłoszenia
Gospodarka odpadami
 
 
Stronę odwiedziło
4938218
gości
 
  
"Wieczór Sobótkowy"

Noc Świętojańska Wincentynów 2013

   
       W sobotę, 22 czerwca w Wincentynowie po raz kolejny odbyło się gminne święto pod nazwą "Wieczór sobótkowy", podczas którego zaprezentowano staropolskie obrzędy puszczania wianków i związanych z tym zwyczajów.
     Nad strumykiem  obrzęd "nocy świętojańskiej" zaprezentowały zespoły folklorystyczne "Niebowianki" z Wincentynowa, "Róża" z Gawron i dziecięcy zespół wokalno - taneczny "Kuniczanka" z Kunic. 
     Impreza odbyła się przy wsparciu  środków Unijnych w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
     Spotkanie było okazją do zorganizowania trzech konkursów związanych z obrzędami ludowymi. 
Do konkursu " Na najładniejszy wianek"  zgłoszono 20 wianków uplecionych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich  z terenu gminy.  Jury wybrało trzy najładniejsze. Najbardziej spodobał się wianek upleciony przez członkinie z KGW w Kamieniu, drugie miejsce przyznano KGW w Sławnie a trzecie paniom z Gawron. Pozostałe wianki otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Kolejnym punktem był gminny konkurs oberka i polki. 
Komisja  w składzie:

dr Jan Łuczkowski -  przewodniczący komisji,
 Edyta Cieślik - Moczek właścicielka Skansenu Niebowo  - członek komisji,
Stanisław Zdulski - Rady Rady gminy - członek komisji,
Wanda Zięba - Radny Rady gminy - członek komisji,oceniało uczestników według następujących kryteriów:
 sposób rozpoczynania tańca i jego przebieg, wprowadzanie i odprowadzanie tancerki,postawy i sposób wzajemnego trzymania się tancerzy, prawidłowości poszczególnych elementów, tanecznych kroków, przytupów, zwrotów, zmian kierunków tańca, gestów, i układu rąk, zawołań i okrzyków w tańcu, tempa, dynamiki oraz ogólnego charakteru i stylu tańca, tradycyjnych wzorów zachowań w tańcu, ogólne wrażenie artystyczne.Oberka, najlepiej zaprezentowali  przedstawiciele z Antoniówki - Maria Składowska i Mieczysław Bartyzel, drugie miejsce zajęli Grażyna Zięba i Henryk Zwoliński z  Wincentynowia, a trzecie Renata Gwiazda i Michał Borkowski z Gawron. Polkę najlepiej odtańcowali: Jadwiga Melka i Łukasz Filipczak (KGW w Prymusowej Woli), drugie miejsce przypadło Barbarze Ciach i Franciszkowi Cieślikowi z KGW w Gawronach i Kamieniu a trzecie: Wandzie Dębowskiej i Andrzejowi Szlęzakowi z KGW w Ostrożnnej. Najlepszym wręczono statuetki. Wszystkim biorącym udział w konkursach wręczono nagrody rzeczowe, a do tańca przygrywała kapela ludowa w składzie Edward Rogowski - akordeon, Roman Wojciechowski -  skrzypce, Kazimierz Krotosz -  bębenek.
    W części artystycznej wystąpiły zespoły "Róża" z Gawron i Grażyna Zięba, solistka z KGW w Wincentynowie, Krystyna Melka, gawędziarka z KGW w Prymusowej Woli i kabaret w wykonaniu członkiń z KGW w Ostrożnej.
   W czasie trwania występów artystycznych poszczególne koła gospodyń wiejskich częstowały gości swoimi produktami z kuchni staropolskiej. 
Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki

Sobótki


 
Powrót  Drukuj  
 
 
 
 
URZĄD GMINY W SŁAWNIE ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 31, 26-332 Sławno
Copyright CONCEPT Intermedia
CMS S@M CONCEPT Intermedia